Notice: Trying to get property of non-object in /home/iranlittmann/public_html/plugins/system/sdgoogleauthorship/sdgoogleauthorship.php on line 46

همه ی شما تا کنون با نمونه هایی از گوشی های پزشکی یا همان استتوسکوپ stethoscope آشنا شده اید و یا از نزدیک دیده اید. اما در این مطلب با نمونه های بیشتری از آن آشنا می شوید.

استتوسکوپ یا گوشی پزشکی دستگاهی برای تشخیص صداهای داخلی بدن می باشد. این دستگاه معمولا به منظور شنیدن صدای قلب و یا ریه بکار می رود و همچنین برای شنیده شدن صدای روده ها و جریان خون شریانی و وریدی نیز کاربرد دارد.گوشی پزشکی با ترکیب و همکاری دستگاه فشارسنج نیز بکار رفته و از طریق تشخیص صدای جریان خون فشار سیستولیک و دیاستولیک را تعیین می کند.

انواع گوشی های طبی :

  • گوشی طبی آکوستیک :

نمونه های آکوستیک گوشی های پزشکی متداول ترین و شناخته شده ترین نمونه های گوشی های پزشکی بوده و بر اساس انتقال صدای شنیده شده از قفسه ی سینه از طریق لوله ی تو خالی پر شده از هوا به سمت گوش شنونده عمل می کند.

قطعه ای از دستگاه که روی قفسه ی سینه ی بیمار قرار می گیرد از دو قسمت تشکیل شده است:
دیافراگم (یک دیسک پلاستیکی) و یک زنگ (مکنده ی تو خالی).
اگر دیافراگم آکوستیک گوشی روی بدن بیمار قرار گیرد صدای داخلی بدن پرده ی دیافراگم را به ارتعاش در آورده و صدای تقویت شده در طول لوله ی تو خالی پر از هوا حرکت کرده و به گوش شنونده می رسد. در واقع زنگ موجود در دستگاه صدای ناشی از ارتعاشات فرکانس پایین را از طریق لوله ی انتقال صدا به سمت گوش شنونده  هدایت می کند.

  • گوشی طبی الکترونیکی :

یکی از معایبی که می توان برای گوشی های آکوستیک در نظر گرفت تقویت ناچیز صداهای داخلی بدن می باشد. در مقایسه با گوشی های آکوستیک گوشی های الکترونیکی یک تفویت کننده پشت سر سنسور تشخیص صدا دارند و صداهای داخلی بدن را با وضوح و قدرت بیشتری به گوش شنونده می رسانند. معمولا این سنسور ها از جنس پیزوالکتریک می باشند. اما مشکلی که معمولا در حین استفاده از این گوشی ها به وجود می آید ایجاد نویز و تداخل امواج بر روی این گیرنده بوده که برای حذف آن مجبور به استفاده از فیلتر هایی می باشیم که در نتیجه بخشی از صدا حذف می شود. لذا این گوشی ها همچنان به اندازه ی نمونه های آکوستیک رایج نیستند. با توجه به این نکته که انتقال صدا در این گوشی ها به صورت الکترونیکی انجام می گیرد نمونه های wireless آن هم موجود می باشد.

گوشی طبی جنین :

این نوع گوشی ها نیز آکوستیک بوده و شکل شیپور مانند دارند. این گوشی ها روی شکم مادر قرار گرفته و صدای قلب جنین را شناسایی کرده و از طریق لوله ی وینیلی به گوش شنونده هدایت می کند.

0
0
0
s2sdefault